Kada odete kod zubara često vas pita kada ste poslednji put promenili četkicu za zube? Kada je suviše istrošena četkica za zube ne ispunjava svoju funkciju kako treba a to se odražava na kvalitet čišćenja. Vlakna četkice nakon određenog perioda upotrebe izgube elastičnost, četkica se "rascveta" i više ne čisti zube tako dobro. Ukoliko prilikom pranja zuba četkicu većim pritiskom pritiskate na zube i desni do propadanja četkice če doći brže.
Da li ste znali da je gleđ najtvrđa materija u ljudskom telu ? Međutim, to ne znači da je neuništiva. Može je, na primer, napasti truljenje zuba ili karijes. Uzrok njegovog nastanka su bakterije u zubnim naslagama koje prilikom razgradnje šećera stvaraju kiseline, a one s vremenom otapaju gleđ. To, doduše, ne ide, tako brzo i jednostavno jer pljuvačka zahvaljujući minetalima koje sadrži ima snagu da usput popravlja mikrooštećenja gleđi. Ali ako se gleđ učestalo i dugotrajno napada, na određenom mestu ni obrambena snaga pljuvačke više nije dovoljna.
Nastanku karijesa najviše smo podložni od 6. do 12. godine kada rastu stalni zubi. Ako ste se u tom razdoblju susreli sa karijesom, vrlo je verovatno da će vam se na tim mestima ponavljati slični problemi i kasnije. Rešenje, odnosno sprečavanje nastanka karijesa jeste jednostavno – decu naučiti redovnoj i temeljnoj oralnoj higijeni sa odgovarajućim pomagalima. Tako ćete ih zaštititi ne samo od karijesa, već će ta navika doprineti i sprečavanju upala desni u njihovom kasnijem životu.